Sluchový orgán

Sluchové orgány prijímajú zvukové vlny a premieňajú ich na mechanické vibrácie stimulujúce nervové bunky. Sluchový orgán človeka rozlišuje zvukové vlny vo frekvencii 16-20 000 Hz. Orgán sluchu - ucho (auris, otis) tvorí:

  1. vonkajšie ucho

zachytáva a zhromažďuje zvukové vlny

  • je zložené z ušnice (elastická chrupka tvaru mušle pokrytá kožou, ušnica zachytáva zvukové vlny a vedie ich do zvukovodu) a zvukovodu (nasmerováva zvukové vlny k bubienku (membrana tympani) - tvorený tenkou väzivovou blankou, ktorá sa vlnami rozkmitáva. Bubienok sa nachádza na rozhraní medzi vonkajším a stredným uchom.

  1. stredné ucho

- vpredu je prostredníctvom Eustachovej trubice (ktorá vyrovnáva tlak na obidvoch stranách bubienka; tlak v strednom uchu sa vyrovnáva s tlakom vo vonkajšom prostredí) spojené s nosohltanon. Stredné ucho je uložené v dutine spánkovej kosti. Tvorené je 3 kĺbovo spojenými sluchovými kostičkami: kladivko(malleus), nákovka (incus), strmienok (stapes). Strmienok zapadá do otvoru vnútorného ucha, tzv. oválne okienko.

  1. vnútorné ucho

- je uložené v skalnej kosti, tvorí kostný labyrint (vyplnený tekutinou perilymfou), v ktorom sa nachádza blanitý labyrint vyplnený tekutinou endolymfou. Vnútorné ucho sa skladá z 2 častí:

  1. sluchový orgán

- začína sa predsieňou do ktorej zapadá strmienok. Za predsieňou nasleduje slimák (kochlea) s vlastným sluchovým orgánom (tzv. Cortiho orgán - s vláskovými bunkami, t.j. vlastné sluchové bunky), ktorý je súčasťou blanitého labyrintu vyplneného endolymfou.

  1. statokinetické (rovnovážne) orgány

  • na vnímanie polohy a pohybu hlavy,

  • uložené v blanitom labyrinte, tvorené 2 vačkami a 3 na seba kolmými polkruhovými kanálikmi,

  • statický orgán - na vnímanie polohy hlavy, sa nachádza vo vajcovitom a guľovitom váčku blanitého labyrintu,

  • kinetický orgán - na vnímanie polohy hlavy, uložený v 3 polkruhových kanálikoch blanitého labyrintu.

Mechanizmus prenosu zvuku:

Zvukové vlny sa prechodom cez vonkajšie ucho dostávajú k bubienku, ktorý rozkmitajú. Kmitaním bubienka sa prenášajú cez 3 sluchové kostičky na oválne okienko a postupne na tekutiny vnútorného ucha. Rozvlnením tekutín sa rozkmitá bazálna membrána Cortiho orgánu. Narážaním jeho vláskových buniek na kryciu membránu sa podráždia a aktivujú dostredivé vlákna sluchového nervu, ktorý vedie nervový vzruch do mozgovej kôry.